İzmir Devlet Senfoni Orkestrası, 1975 yılında, dönemin Güzel Sanatlar Genel Müdürü Mehmet Özel’in önerisi ve Kültür Bakanı Nermin Nefçi’nin onayı ile Devlet Sanatçısı Prof. Hikmet Şimşek önderliğinde, Ankara Devlet Operası keman sanatçılarından Tuncer Olcay’ın kurucu müdür olarak atanmasıyla, bir oda müziği topluluğu niteliğinde kurulmuş, çok kısa süre içerisinde olağanüstü büyüme ve gelişme göstererek senfonik bir orkestra hacmine kavuşmuştur

Bugün bünyesinde bulunan 78 kişilik sanatçı kadrosu ile ülkemizin en büyük ve köklü sanat kurumlarından biri olan orkestramız, çok sesli müzik alanında büyük başarılar göstererek dünyadaki köklü sanat kurumları ile yarışacak seviyeye ulaşmıştır.

İzmir Devlet Senfoni Orkestrası, 1975 yılından bu yana öncelikle İzmir ve Ege Bölgesi’nde ve giderek tüm Türkiye çapında çok sesli müzik kültürünün tanıtılması, özendirilmesi, sevdirilmesi ve geliştirilerek ülke genelinde yaygınlaştırılması için emsalsiz gayretler sarf etmiştir. Anadolu’ya çoksesli müziği götürmek amacıyla köy, kasaba ve ilçelerde konserler düzenleyen orkestramız, bu görevinin yanı sıra ulusal ve uluslararası festivallerde de üst düzey sanatsal seviyesiyle İzmir’imizi ve ülkemizi başarıyla temsil etmektedir.

İzmir Devlet Senfoni Orkestrası, kurulduğu günden bu yana Atatürk müzik devrimlerinin yılmaz bir temsilcisidir. Çocuklarımıza ve gençlerimize çoksesli müziği, senfonik orkestrayı, orkestra enstrümanlarını tanıtmak, çoksesli müziğin toplum ve birey üzerindeki olumlu etkilerini anlatmak için özel programlar hazırlamak da bu görevinin bir parçasıdır. Orkestramızın bu amaçla organize ettiği farklı formattaki eğitim konserleri aracılığıyla kuruluşundan bu yana ulaştığı çocuk sayısı yüzbinlerle ifade edilebilir. Geleceğin sanatçılarını, sanat severlerini ve sanat kamuoyunu oluşturma yolundaki bu tavizsiz adımları sonuçlarını vermiş, vermeye de devam etmektedir.

Orkestramız milli bayramlarımıza ve özel günlere yönelik konserleri ile o günün anlam ve önemini belirten büyük halk konserlerine imza atmış, yıllar içerisinde milyonlarca sanatsevere ulaştığı gibi, organize ettiği meydan konserleriyle de daha önce çoksesli müzikle tanışmamış olan çok sayıda vatandaşımıza bu müziği tanıtmıştır.

İzmir Devlet Senfoni Orkestrası katıldığı ulusal ve uluslararası turnelerde, çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’ni temsil ve ifade etmede önemli başarılar ve kazanımlar elde etmiştir. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Güney Kore, Almanya, Belçika, Malezya, Japonya, İtalya, İspanya, Gürcistan ve Yunanistan’da onlarca konser gerçekleştirmiş ve uluslararası festivallerde önemli görevler almıştır. Yurtiçinde de aralarında İstanbul, Ankara, Muğla, Aydın, Denizli, Balıkesir, Bursa, Antalya, Trabzon, Samsun, Ordu, Erzincan, Gaziantep,Kütahya, Diyarbakır, Şanlı Urfa’nın da olduğu pek çok ilimizde konserler vermiştir.

1977 yılında şef Prof.Hikmet ŞİMŞEK yönetiminde, yeni kurulan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne ilk yurtdışı turnesini gerçekleştirmiştir.

1983 yılında şef Prof. Hikmet ŞİMŞEK yönetiminde, İtalya’da Napoli ve Almanya’da Münih şehirlerinde başarılı iki konser gerçekleştirmiştir.

1996 yılında şef Prof. Rengim GÖKMEN ve şef Yoshinao OSAWA yönetimindeki Kore turnesini, TRT Televizyonu kaydetmiştir.

2000 yılında “Onursal Şef” Yoshinao OSAWA yönetimindeki, 32 gün süren ve 22 konserlik Japonya-Malezya Turnesi kapsamında, Tokyo’da gerçekleştirdiği CD kaydı ile “Japon En iyi Plak Ödülü’ne” layık görülmüş ve jüri tarafından “Takdirname” ile onurlandırılmıştır.

2001 yılında şef Prof. Rengim GÖKMEN yönetiminde İzmir- Bremen Kardeş Şehir ilişkisi çerçevesinde düzenlenen Almanya Turnesi’nde bir ilki gerçekleştirerek sadece Çağdaş Türk Bestecileri’nin eserlerinden oluşan bir konser vermiş ve CD kaydını yapmıştır.

2002 yılında şef Prof. Rengim GÖKMEN ve şef Bruno APREA yönetiminde İtalya’da iki ayrı uluslararası festivalde (FestivalEuro Mediterraneo, Roma / Festival Musicale Ravello, Napoli) konserler vermiş ve büyük beğeni toplamıştır.

2006 yılında şef Prof. Rengim GÖKMEN yönetiminde solist Devlet Sanatçısı Gülsin ONAY ile İzmir-Bremen Kardeş Şehir ilişkisi çerçevesinde gerçekleştirilen Almanya Turnesi’nde Ulvi Cemal ERKİN, Ferit TÜZÜN ve A.Adnan SAYGUN’un eserlerini seslendirerek aynı zamanda bu konserin CD kaydını yapmıştır.

2008 yılında şef Betin GÜNEŞ ile İspanya’ya gerçekleştirdiği 14 gün süren turnede, 9 şehirde 9 konser vererek İspanya basınında büyük takdir toplamıştır.

2009 yılında şef Hansjörg SCHELLENBERGER ve şef Betin GÜNEŞ ile Almanya’nın Rosenheim, Duisburg ve Köln şehirlerinde İzmir Rotary ve Rosenheim Rotary kulüplerinin organizasyonuyla, “Dil Birleştirir” başlığı altında Zülfü LİVANELİ’nin senfonik süiti ile gerçekleştirdiği konserler sonucunda, Almanya’daki Türk çocuklarının ve gençlerinin almancayı öğrenerek bu ülkeye uyum sağlamalarında katkı sahibi olmuştur.

2012 yılında Şef Naci ÖZGÜÇ ile Yunanistan’da, Mykonos Anastasia Classis Festivali’nde, Atina Parnassos Sezon Açılışı’nda ve Selanik Dimitris Festivali’nde konserler vermiş, Atina’daki konseri elli ülkenin büyükelçileri de izlemiştir.

2014 yılında şef Vincent DE KORT yönetiminde, İsviçre’nin Baden ve Muri şehirlerinde iki başarılı konser gerçekleştirmiştir.

2016 yılında şef Vakhtang Machavariani yönetiminde, Türkiye – Gürcistan ilişkilerinin 25. yıldönümü onuruna, Tiflis’te iki ayrı salonda iki konser gerçekleştirmiştir.

İzmir Devlet Senfoni Orkestrası’nın ilk şefliğini Devlet Sanatçısı Prof. Hikmet ŞİMŞEK yapmıştır. Daha sonra sırasıyla Michael ROCHAT , Iosif CONTA, Prof. Rengim GÖKMEN, İbrahim YAZICI ve Emin Güven YAŞLIÇAM, orkestranın “Birinci Şefi” olarak görev almıştır. 2018 yılı Eylül ayından itibaren birinci şeflik görevini Hakan ŞENSOY yürütmektedir. Orkestra’nın şef yardımcılığı görevini ise 1987-2014 yılları arasında Ender SAKPINAR gerçekleştirmiş, bu pozisyona 2017 yılında Nesrin BAYRAMOĞULLARI getirilmiştir.

İzmir Devlet Senfoni Orkestrası’nı Cemal Reşit Rey, Demirhan Altuğ, Sabahattin Kalender, Gürer Aykal, Naci Özgüç, Erol Erdinç, Cem Mansur gibi birbirinden değerli Türk orkestra şeflerinin yanı sıra; Karsten Andersen, Veronica Dudorova, Inonescu Galati, Cansug Kahidze, Tadeusz Strugala, Yoshinao Osawa, Mark Elmer, Vladimir Altschuller, Konstantin Krimetz , Alexander Vedernikov, Howard Griffiths, Antonio Pirolli, Vakhtang Machavariani, Emil Tabakov, Gilbert Varga, Marek Pijarowski, Alun Francis gibi dünya çapında tanınmış şefler yönetmiştir.

Orkestramız; Lazar Berman, Montserrat Cabelle, Jose Carreras, Alerio Diaz, Narcisio Yepes, Vaclav Hudacek, Viktor Pikaizen, Alexander Rudin, Alexander Markov, Igor Oistrakh, Georgy Sokolov, Gheorge Zamfir, Alexander Knyazev, Elena Bashkirova, Maria Kliegel, Jean Pierre Rampal, Stefan Dohr, Aziza Mustafa Zadeh, Maxim Fedatov, Jiri Barta, İdil Biret, Suna Kan, Hüseyin Sermet, Gülsin Onay, Verda Erman, Ayşegül Sarıca,Fazıl Say, Daniel Stabrawa, Albrech Mayer, Gilles Apap, Hansjörg Schellenberger, Aiman Mussakhajayeva, Radovan Vlatkovic, Wenzel Fuchs, Xavier Phillip, Gary Carr, Sabine Meyer gibi dünyaca ünlü solistlere başarıyla eşlik etmiştir.

Orkestramız, çoksesli müziğin en seçkin örneklerini yorumlar ve en büyük sanatçılarını konuk ederken aynı zamanda genç Türk sanatçılara da büyük değer ve önem vermekte, onları desteklemektedir. Ayrıca çok sesli müzik repertuarına katkı yapma amacı ile yeni eserler sipariş vermekte ve ilk seslendirmelerini yapmaktadır.

İzmir Devlet Senfoni Orkestrası (İzDSO), 43 yıldır olduğu gibi bu sanat sezonunda da Atatürk ilkelerinin ışığında, evrensel çoksesli sanat müziğinin gücünü dinleyicilerimize bir daha hissettirmek için çalışmalarına devam ediyor. Yılmadan attığımız sanat dolu adımların gayesi, İzmir’in ve Türkiye’nin aydınlık yüzünü dünyaya göstermek, yüksek beğeniyle donanmış gençler yetiştirmek ve sanat severlere hep daha iyisini sunabilmektir. Bu yolda, siz saygıdeğer dinleyicilerimizin desteği bizim tek dayanağımızdır.

“Hayatta müzik lazım değildir. Çünkü hayat müziktir. Müzik ile ilgisi olmayan varlıklar insan değildirler. Eğer söz konusu olan hayat, insan hayatı ise müzik mutlaka vardır. Müziksiz hayat zaten mevcut olamaz. Müzik hayatın neşesi, ruhu, sevinci ve her şeyidir.”

Mustafa Kemal ATATÜRK